Przewóz samochodów do Belgii, Holandii, Niemiec - jak się do tego przygotować?
Istnieją okoliczności, które sprawiają, że samochód, choć przeznaczony do samodzielnej jazdy, wymaga przewiezienia. W takiej sytuacji mogą się znaleźć indywidualni właściciele pojazdów lub duże firmy. Dzięki usługom transportu samochodów nikt nie musi się z tym problemem mierzyć samodzielnie. Jeśli potrzebujemy wywieźć auto do Belgii, Holandii czy Niemiec, to warto wiedzieć, jak się przygotować do przedsięwzięcia.
Zanim auto ruszy w świat
W transporcie krajowym i międzynarodowym samochodów specjalizują się firmy spedycyjne. Za ich pośrednictwem możemy wywieźć poza terytorium RP nowe bądź używane auto. Po skontaktowaniu się z właściwym przedsiębiorstwem transportowym zostaniemy zapoznani z warunkami oraz kosztami przewozu samochodów poza teren Polski, np. do Niemiec, Holandii czy Belgii. Dzięki obecności Polski i wymienionych państw w Unii Europejskiej przedsięwzięcie przebiega sprawnie i szybko.
Jednak pomyślność operacji zależy od właściwego przygotowania pozwalającego uniknąć nieprzewidzianych sytuacji. Zanim auto wyruszy w świat, klient i przedstawiciel firmy spedycyjnej muszą wykazać się dobrą współpracą, podczas której należy zadbać o:
- dokumentację – w jej skład wchodzą:
- specyfikacja zawierająca dane samochodu, ewentualnie jego dowód rejestracyjny;
- zlecenie na usługę wywozu będące jednocześnie upoważnieniem dla przewoźnika do transportu auta oraz do przeprowadzenia wobec niego wszelkich działań związanych z przewozem;
- list przewozowy CRM – czyli potwierdzenie sporządzonej umowy, zawierające dane nadawcy i firmy spedycyjnej oraz informacje o koszcie zlecenia, terminie i miejscu docelowym transportu.
- opis samochodu rozumiany jako zbiór możliwie najdokładniejszych informacji, wśród których powinny się znaleźć:
- dane techniczne auta, np. waga, wymiary, wiek;
- wskazówki dotyczące stanu i sprawności samochodu, ważne jest to, czy ma koła i czy może jeździć, gdyż w zależności od tej właściwości ustala się sposób załadunku oraz zabezpieczenia na czas transportu;
- katalog usterek i uszkodzeń pomagających zweryfikować stan auta po dostarczeniu go na miejsce.
Profesjonalny transport samochodów
Przewóz samochodów możliwy jest dzięki wyposażeniu firmy spedycyjnej w odpowiedni sprzęt, gdzie najważniejszą rolę odgrywają lawety lub auto-lawety. Posiadają one wyprofilowane platformy umożliwiające postawienie samochodu, który następnie zabezpiecza się pasami. W przypadku auta bez kół lub niejeżdżącego trzeba skorzystać z podnośnika.
O bezpiecznym dowiezieniu samochodowego ładunku w miejsce przeznaczenia decydują umiejętności oraz doświadczenie osób zatrudnionych w firmie przewozowej. Zagraniczny transport samochodów do Niemiec, Belgii czy Holandii wymaga ponadto znajomości warunków panujących w tych krajach. Unijne przepisy ujednolicają procedury, ale w każdym z tych państw możemy spotkać się z niuansami i zwyczajami dotyczącymi podróżowania czy transportu kołowego.
Ponadto warto pamiętać, że przedsiębiorstwa spedycyjne chronią interesy swoich klientów dzięki wykupionym polisom. Dlatego poszukiwania idealnego przewoźnika samochodów powinniśmy zacząć od sprawdzenia tego, czy posiada on ubezpieczenie i licencję do świadczenia usług transportu samochodów w kraju i poza jego terytorium.